تحصیل در هند- داروسازی - رشته های پزشکی

در هندوستان از قدیم الایام شهرهای زیر محل تجمع خارجیها و علی الخصوص ایرانیان بوده است.

 1- دهلی  2- بمبئی  3 پونا   4- بنگور   5- میسور   6- حیدر آباد   7- سایر.

1.  دهلی: پایتخت هندوستان و مرکز ایالات vp . شهری با فرهنگ نزدیک به فرهنگ ایران قدیم که ناشی از حملات مختلف شاهان ایران مخصوصاً  نادرشاه افشار بوده است. دانشگاه دهلی دانشگاهی بزرگ است. هزینه زندگی در دهلی برای یک رانشجو حدود 450 تا 500  دلار است که البته شخص باید رعایت نکات صرفه جویی هم داشته باشد. به دلیل پر جمعیت بودن و گرم بودن و آلودگی زیاد هوای این شهر مورد استقبال خارجیها نیست.

2.  بمبئی: مرکز ایالات ماهاراشترا و دومین شهر بزرگ هندوستان. این شهر پایتخت تجاری و بازرگانی هند است. بالیوود و تمام ستارگان آن در این شهر قرار دارد و زندگی می کنند به همین دلیل این شهر از زیبای خاصی برخوردار است. هزینه زندگی در بمبئی بسیار بالا است و تعداد انگشت شماری دانشجوی ایرانی در این شهر تحصیل می کنند.

3.  پونا: پر استقبال ترین شهر هندوستان برای تحصیل شهر پونا است. این شهر دارای یک دانشگاه مرکزی است که به آکسفورد شرق مشهور است. سطح علمی این دانشگاه در حد بالایی قرار دارد. شرکای علمی دانشگاه پونا عبارتند از:

-       دانشگاه پنسیلوانیا(آمریکا)

-       دانشگاه کارولینای شمالی(آمریکا)

-       دانشگاه کرنلی

-       دانشگاه ایندیانا(آمریکا)

-        دانشگاه ناگویا(ژاپن)

-       دانشگاه یورک

-       دانشگاه منچستر

-        دانشگاه آنجلیای شرق

-       دانشگاه ترلیست ایتالیا.

 

همچنین این دانشگاه تبادل اطلاعات علمی و دانشجویی بسیار نزدیک با دانشگاههای زیر دارد.

*   دانشگاه لوزان(سوئیس)

*  دانشگاه سوربن(پاریس)

*   دانشگاه کالگری کانادا

*   دانشگاه برمن (آلمان)

* دانشگاه مرکزی کوئین لند استرالیا

 

مدارک علمی این دانشگاه در اکثر کشورهای دنیا با درجه عالی ارزشیابی می گردد همچنین به دلیل آب و هوای خوب در فصل گرما که نیاز به کولر ندارد و تعداد دانشجویان خارجی را اضافه کرده است. هم اکنون بالغ به 2500 تا 4000 دانشجوی ایرانی بر طبق آمار غیررسمی دراین شهر سکونت دارند. در این شهر 85% مردم به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند که این درصد درسایر شهرها کم و بیش متفاوت است. نزدیک به فرودگاه بمبئی (3 ساعت) دلیل دیگر انتخاب این شهر برای اکثر خارجیها ست.      

4.  بنگلور: این شهر مرکز ایالات کارناتاکا در جنوب هندوستان است. در این شهر هم دانشجویان خارجی زیادی زندگی می کنند. دانشگاه راجیو گاندی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از بهترین های هندوستان شمرده می شود. هزینه زندگی این شهر مانند پونا مناسب است (ماهیانه350 دلار) بدون شرایط پس انداز البته در پونا و بنگلور هستند افرادی که با رقمهای 250 دلار هم به خوبی زندگی می کنند. این شهر در فصل گرما کمی از پونا گرم تر است. این شهر جز 5 شهر پر جمعیت هند محسوب می شود وطبعاً درصد آلودگی هوا هم زیاد است.

5.  ميسور: دومین شهر بزرگ ایالات کارناتاکا است. در قدیم پایتخت هندوستان بود. از شهرهای بسیار زیبا و البته کوچک که دارای چشم اندازهای زیبا است ولی مراکز تفریحی این شهر بسیار کم است بنابراین اکثرا خانواده های دانشجوی ایرانی برای تحصیل این شهر را انتخاب می کنند. علی رغم کوچکی دارای کالجهای زیادی است. کاخ و قصر و همچنین آرامگاه تیپوسلطان پادشاه مسلمان هندی دراین شهر از مراکز توریستی و دیدنی محسوب می گردد.

6.  حیدر آباد: به تازگی تعداد دانشجویان ایرانی در این شهر زیاد شده است. دارای دانشگاههای مشهوری می باشد که معروف ترین آنها دانشگاه عثمانی است. این شهر دارای مسلمانان زیادی است و مرکز ایالت آندراپرادش است. یکی از کنسولگریهای جمهوری اسلامی هم در این شهر قرار دارد. هزینه زندگی در این شهر بین 250 تا 300 دلار است. جمعیت این شهر7 میلیون نفر و تعداد مسلمانان 45%  است. سایر دانشگاههای این شهر عبارتند از: دانشگاه حیدر آباد، دانشگاه تکنولوژی جواهر لعل نهرو، دانشگاه پزشکی نظام.

 

همانطور که قبلا ذکر شد معمولا ایرانیان پونا را برای تحصیل انتخاب می کنند به دلایل:

-       اعتباردانشگاه

-       هزینه مناسب زندگی

-        نزدیکی به بمبئی و فرودگاه بمبئی

-        آب و هوای مناسب

-        وجود ایرانیان قدیمی(پزشک ایرانی خانم)

-       صراف پول ایرانی

-        نانوایی ایرانی

-        دندانپزشک واستاد دانشگاه ایرانی

حضور ايرانيان در سایر شهرها عبارتند از به ترتیب: بنگلور، حیدرآباد، میسور و در پایان دهلی البته انگشت شمار.

 دانشجویان در شهرهای دیگر مثل لودیانا، چندیگر، علیگر هم زندگی و تحصیل می کنند ولی به دلیل مشکل آب وبرق ،دوری راه و غیره کمتر مورد توجه قرار میگیرد.

وجود صاحبان شاغل ایرانی مانند پزشک ایرانی، دندانپزشک، استاد دانشگاه، وکیل، دلال، نانوا وغیره به انتخاب شهرهای پونا و حیدر آباد به عنوان مرکزی امن کمک کرده است.

در پونا همچنین یک مسجد ایرانی هم با نام امام باره قرار دارد که محل تجمع شیعیان هند و ایرانیان مقیم و دانشجویان به مناسبتهای مختلف مانند تاسوعا و عاشورا، عیدفطر و غیره است.

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم مرداد 1387ساعت 13:7  توسط Eli | 

دانشگاههاي مورد تاييد در كشور هندوستان:

·     انستيتو علوم پزشكي ال اينديا  All India Institute of Medical Sciences

·    دانشگاه  بمبئي    University of  Mumbai

·    دانشگاه كلكته   University of Calcutta

·    دانشگاه دهلي   University of Delhi

·    دانشگاه  مدرس  University of Madras

·    دانشگاه پزشكي دكتر ام.جي.آر- تاميل نادو، مدرس tamil Nadu Dr.M.G.R Medical university Madras

·    دانشگاه پونا  University of pune

·    دانشگاه پنجاب  Pan Jaf University

·    دانشگاه اليگر  Aligarh Muslim University

·    كالج داروسازي همدرد  Hamdard College of Pharmacy

·    دانشگاه هندوي بنارس و كالجهاي وابسته Banaras Hindu University

·    Post Graduate Institute of Medical Education and research (Chandigarh) PGI

·     دانشگاه راجيوگاندي Rajive Gandi University of Health science

·     دانشگاه مانيپال Manipal university

·     دانشگاه ميسور University of Mysore

·     دانشگاه بنگلور Bangalore University

·     دانشگاه جواهر لعل نهرو Jawaharlal Nehro University

 

وضعيت دانشگاههاي هندوستان از نظر وزارت بهداشت:

پزشکی عمومی

MBBS

 ۵ سال بدون کارورزی

 

MBBS

 ۵ سال با یکسال کارورزی

12 ماه کارورزی، قبولی در امتحان جامع پیش کارورزی و ارائه پایان نامه

 

قبولی در امتحان جامع پیش کارورزی، 18 ماه کارورزی و ارائه پایان نامه

دندانپزشکی عمومی

B.D.S

 بدون کارورزی (4ساله)

 

B.D.S

با یکسال کارورزي(۵ساله)

گذراندن 34 واحد تکمیلی شامل پایان نامه

 

گذراندن 44 واحد تکمیلی شامل پایان نامه

داروسازی

B.pharm, M.pharm

در صورت داشتن شرایط لازم لیسانس داروسازی و فوق لیسانس داروسازی

علوم پایه پزشکی

PhD, M.S, B.S   

در صورت داشتن شرایط لازم

 
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم مرداد 1387ساعت 12:51  توسط Eli | 

دانشگاه های پزشکی هند

در هندوستان در هر شهر یک دانشگاه مادر وجود دارد و به دليل حجم زياد دانشجو کالجهای بسيار زياد که زير نظر دانشگاه فعاليت می کنند و هر شخص که در اين کالجها تحصيل کند در پايان نامه فارغ التحصيلی را از دانشگاه دريافت می کند. در ميان اين دانشگاهها که اکثراً مورد تائيد ایران هستند (وزارت علوم وزارت بهداشت) دانشگاههای زیر اهميت زيادی دارند.

1.     دانشگاه دهلی نو

2.     دانشگاه پونا

 

پذیرش تحصیلی دوره های 4 ساله داروسازی، 5 ساله پزشکی وتخصص پزشکی:

برای داوطلبين داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی مراحل کار به این ترتيب است که  در ابتدا ترجمه و تائيدیه ريز نمرات و مدارک ديپلم و پيش دانشگاهی باید تهیه و به هند ارسال شود ، تا دانشگاه با اين مدارک بعد از ثبت در دادگاه پذيرش اوليه را صادر کند. اين پذيرش اوليه به منزله دعوتنامه می باشد که دانشجو به کمک آن می تواند ويزای دانشجويی اخذ کند.

لازم به توضيح است خود فرد هم شخصاً می تواند با ويزای توريستی به هند سفر کند و تمام اين کارها را انجام دهد اما به دليل اينکه امکان تبديل ويزای توريستی به دانشجويی در هند اصلاً وجود ندارد و هزينه بسيار زياد خواهد بود یعنی يک هزينه برگشت + هزينه آمدن و اسکان موقت و ... بنابر این به صرفه تر آن است که از طريق فرد آشنا و مستقر در هند دعوتنامه ويزای دانشجويی را دريافت کنید و بعد از مراجعه به سفارت هندوستان در ایران و دریافت ویزای دانشجویی موقت به هندوستان رفته تا در پليس هر کدام از شهرهای هند که تمایل به تحصيل دارید بتوانید به راحتی آن را با هزينه ناچيز تمديد کنید.    

      

 چارت بندی مراحل کاری برای ورود به هند به صورت کلی (تمام مقاطع) :

*ترجمه و تائيديه مدارک تحصیلی دانشجو (از وزارت امور خارجه، دادگستری، سفارت هندوستان)

*تکمیل مدارک و  ارسال به هندوستان(فرد آشنا به اخذ پذیرش در هند)

*ثبت مدارک و تعهدنامه در دادگاه در هند

*ثبت مدارک در دانشگاه و اخذ پذيرش (دعوتنامه)

*ارسال آن به ايران برای دانشجو

*مراجعه به سفارت هندوستان در ايران (تهران- زاهدان- بندرعباس) جهت دریافت ویزای دانشجویی

 

دوره های تخصصی پزشکی:

وزارت بهداشت و درمان تعداد محدودتری از دانشگاههای این کشور را در مقایسه با وزارت علوم مورد تائید قرارداده است. بیشترین توصیه برای تحصیل در رشته های تخصصی شهرهای بمبئی، بنگلور، کلکته، حیدرآباد و غیره است. هزینه تحصيل در رشته های تخصصی پزشکی معمولا بين 000/450 روپيه تا 000/600 روپيه است.

به دليل حجم زياد داوطلب تخصص پزشکی چه از هند و چه از ساير نقاط دنيا معمولا اخذ پذيرش اين رشته ها با پرداخت مبلغ زيادی پول در ابتدا همراه است. معمولا دانشگاه برای ورودیه هم مبلغی را از دانشجو اخذ می کند البته امتحان ورودی هم وجود دارد که اگر کسی امتحانات ورودی را با موفقيت به پايان برساند اين مبلغ کمتر خواهد بود ولی به دليل حجم زياد شرکت کنندگان و درصد کم پذيرش دولتی تقريباً همه خارجی ها از طريق آزاد اقدام به اخذ پذيرش می کنند.

 

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم مرداد 1387ساعت 12:50  توسط Eli | 

اتوبوس های پونا به علت جمعيت زياد و وسعت شهر چندان مناسب ما ایرانی ها نیست و کمتر ایرانیها از اتوبوس استفاده میکنن. براي رفت و آمد ميتونین از وسيله اي به نام "ریکشا" ( موتور سه چرخه مسافربر) استفاده کنین که معمولاً هر کیلومتر ۹ روپیه برای شما خرج داره و کلاً استفاده از آن نیز اصلاً اقتصادی نیست.

راه حل ديگه كرايه موتور ميباشه. معمولاً در محله كروگان پارك ، موتورهايي به نام كاينتيك را ميشه با هفته اي 500 روپيه كرايه كرد كه از ريكشا به صرفه تره.

 اما اکثر دانشجوها ترجیح میدن از وسیله نقلیه شخصی(موتور- ماشین) استفاده کنن و شما هم به شرط اخذ گواهینامه (که۵ ساعت طول میکشه و رد شدن هم نداره) و رعایت مقررات راهنمائی و رانندگی میتونید با خرید موتور و یا اتومبیل خرج ماهیانه خودتون روکاهش بدین.

لازم به ذکره که بدونید فرهنگ رانندگی در پونا بسیار پائینه و این دوستان توجه زیادی هم به علائم راهنمائی و رانندگی ندارن.

+ نوشته شده در  شنبه پنجم مرداد 1387ساعت 11:52  توسط Eli | 

پونا با داشتن دهها معبد از اهميت توريستي زيادي برخورداره.اما شايد مهمترين جاي ديدني پونا محل ترور گاندي رهبر كبير انقلاب هند ميباشه که تو محله آقاخان واقع شده.زمين اين محل متعلق به آقاخان محلاتي رهبر باطني ها بود كه پس از ترور گاندي آنرا وقف كرد.

تو اين مكان همچنين محل زندگي گاندي و چرخ معروف ريسندگي و صندلها و ساير وسايل شخصي او را ميتونین ببينین.

مكان ديگه مسجد ايرانيان شيعه به نام امامباره ميباشه كه تو كمپ واقع شده.

معبد اوشو جاذبه دیگه شهر پونا است.روزانه دو بار در ساعت1صبح و 2بعداز ظهر ميتونین از اون ديدن كنین.اين معبدكه پايگاه اصلي پيروان اوشو در جهانه، تو كروگان پارك واقع شده.

سه موزه و چندين معبد مهم ديگه، يه باغ وحش و يه پارك آبي، دهها سينما و مراكز تفريحي ديگه جذابيتهاي پونا ميباشن.ميون سينماها حتما سري به سينما اينوكس بزنين و از ديدن فيلم تو اين سينماي مجلل و مدرن لذت ببريد.

ساختمان مركز دانشگاه پونا هم بسيار زيبا و ديدنيه.همچنين كالج فرگوسن با قدمتي بيش از دانشگاه تهران، خودش داراي اهميت تاريخيه.

 

شما میتونین با مطالعه لینک زیر از جاذبه های طبیعی پونا اطلاعات کسب کنین. تو همین لینک شما میتونین بسیاری اطلاعات دیگه در مورد اقلیم ،فرهنگ و آمار پونا بدست بیارین.

www.indianngos.com/districts/pune.htm

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم مرداد 1387ساعت 11:55  توسط Eli | 

 

پونا مراكز خريد زیادي داره و تنوع اجناس و قيمتها بسيار خوبه.

معمولاً در نزديکي هر محله از شهر يک بازار براي خريد لوازم منزل و مايحتاج عمومي وجود داره مانند:

فروشگاههای زنجیره ای more Fresh  فروشگاه زنجیره ای Reliance - فروشگاه زنجیره ای India Bulls - فروشگاه Big Bazar و B-Shal

گوشت گوساله رو تو پونا فقط ميتونيد از شيواجي ماركت واقع در منطقه كمپ تهيه كنيد و گوشت گوسفند در بيشتر محلات يافت ميشه. گوشت مرغ هم در اكثر محلات يافت ميشه. اكثر گوشت فروشي ها متعلق به مسلموناست اما چنانچه مايل به تهيه گوشت با زبح اسلامي و ماهی و میگو هستین حتماً به شیواجی مارکت برید.

سبزيجات و ميوه در همه نقاط به وفور يافت ميشه. 

براي خريد موتور دست دوم به ماركت موتور در كمپ برید و موتور نو رو تنها از نمايندگي هاي مجاز بخرين.

قيمت كامپيوتر و قطعات مربوطه تقريبا از ايران ارزون تره و كامپيوتر رو ميتونين از ميتال كورت(Mital Court) در منطقه كمپ بخرید.

لباس ارزان قيمت رو ميتونين تو Fashion Street پیدا کنین و البته اكثر ماركهاي معروف لباس و كفش دنيا تو پونا نمايندگي دارن. اگر ميخواین قيمتها و مدلها را با هم مقايسه كنين ميتونين به فروشگاههاي زنجيره اي Pyramid ويا Shoppers Stop بريد.

براي خريد كتاب و ساير جزوات درسي هم مي تونين به ABC Road مراجعه كنين.

خيابان اصلي پونا براي خريد Road .G. M است كه تقريباً همه چيز اونجا يافت ميشه و از نظر موقعيت تجاري مانند خيابان وليعصر تهرانه.

برای تهیه نون لواش به محله كمپ که محله قديمي و اصلي پوناست كه چند بار به آن اشاره کردم و جالب آنكه تعداد زيادي ايراني مقيم در اين محل زندگي ميكنن مراجعه کنین.

براي تهيه وسايل خانه و موتور ميتونين از دانشجوياني كه درسشون تموم شده و از هند ميخوان برن خريد كنين که در اين صورت به نفع هر دو طرفه.

و دست آخر اینكه براي خريد وسايل خانه و موتور قيمتها را مقايسه كنين و چونه بزنين. در مورد موتور حتما اونو قبل از خريد به مكانيك نشون بدين.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم مرداد 1387ساعت 11:54  توسط Eli | 

چنانچه تاكنون به هند سفر نكرده باشين از متفاوت بودن رستورانهاي هند متعجب ميشین. چون بر اساس تعاليم هندو اكثر رستورانها تنها غذاهاي گياهي عرضه ميكنن كه اصطلاحاَ  Veg ناميده ميشه و برخي رستورانها هم غذاهاي گوشتي عرضه ميكنن كه اصطلاحاَ Non-Veg خونده ميشه. اتفاقاً تو پونا و بمبئي بسياري از رستورانهاي غيرگياهي صاحباني ايراني مسلمون يا زرتشتي دارن.

غذاهاي چيني هم تو هند بسيار پر طرفدارن و معمولاً با ذائقه ايرانيها هم سازگارن. بین غذاهای چینی ، "چیکن هاکا نودل" رو حتما امتحان کنین.

همیشه قبل از انتخاب غذا از گارسون بخواین که غذای بدون فلفل یا اصطلاحاً  No Spicy یا Without Chili براتون سرو کنن.

تو پونا همچنين رستورانهاي معروفي مانند  Mc Donald‘s ،KFC ، Pizza Hut شعبه دارن.

نكته ديگه طعم غذاهاي هنديه كه خیلی تند و با ادويه فراوان طبخ ميشن.

بعضاً به نظر ميرسه كه غذا مخلوطي از مقدار زيادي فلفل و ادويه با مقدار كمي مواد ديگه است.البته بعد از مدتي به اين طعم تند عادت ميكنين و متوجه ميشین غذاهاي هندي بسيار لذيذن و كم كم حالتي پيدا ميكنين كه غذايي كه كم ادويه باشه به شما نمي چسبه!!!

ميان غذاهاي گياهي هند ؛ غذايي به نام "ماسالودوسا (masala dosa) " كه از آرد برنج وسيب زميني و مخلفات تهيه ميشه براي مبتديان مناسب تره.

از ميان غذا هاي گوشتي: از خوردن  "چيكن برياني" و "چيكن تندوري(Tandoori chicken) " غافل نشين. البته تو هر رستوراني كه ميريد به هنگام سفارش غذا تذكر بدين كه غذاي بدون فلفل براتون بيارن در اين صورت ميتونين يك غذاي تند اما معتدل را ميل كنين!!!!

يه يادآوري در مورد چاي ضروري به نظر ميرسه، چاي تو هند هميشه همراه با شير و ادويه هايي مانند زنجبيل، هل و فلفل سياه تهيه ميشه و بسيار مطبوعه و چای مورد استفاده ما ایرانیها تو اینجا به Black tea معروفه. اما اگر نپسنديدين ميتونين قهوه رو جايگزين كنين.

توصيه: ريسك خريد غذا از اغذيه فروشي هاي كنار خيابون رو قبول نكنين.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم مرداد 1387ساعت 11:44  توسط Eli | 
 

آشنايي با شهر پونا

Welcome to Pune section

پونا يك شهر آروم و دانشجويي با جمعيت حدود سه ميليون نفر به عنوان دومين شهر بزرگ ايالت ماهاراشترا در 160 كيلومتري شرق بمبئي واقع شده. پونا از چند جهت مورد توجه قرار داره: آب و هواي خوب، امنيت اجتماعي خوب، دانشگاهها وموسسات آموزشي ديرپا و ممتاز، تعداد زياد دانشجويان خارجي، اهميت بالا در صنعت نرم افزار و ارتباطات هند و جاذبه هاي گردشگري.

 

تنوع آب و هوائی :

همانطور که قبلا ذکر شده برغم وجود تنوع آب و هوائی در پونا، هماهنگ شدن با فصول مختلف در این شهر زیاد کار سختی نیست.

 

پونا ۳ نوع آب و هوا داره که عبارتند از :

فصل گرما

به تجربه ثابت شده از اوایل ماه مارچ آغاز میشه و تا اوایل ماه جون ادامه داره. اوج این گرما ماه آپریل و می میباشه که معمولا همزمان با تعطیلی دانشگاه ها است و اکثر ایرانیان تو این دوره به ایران برمیگردن. دما در بعضی روزها به ۳۸ درجه سانتیگراد میرسه و آفتاب بشدت سوزانه. بطوریکه پوستتون طی چند روز به راحتی تیره میشه. استفاده از کرمهای ضد آفتاب و عینکهای ضد نور ماوراء بنفش تو این دوره رو به شدت سفارش میکنم. اگر احیانا به کولر آبی رو میزی احتیاج پیدا کردین میتونین بسته به نوع و کیفیت اونو از قیمت ۱۵۰۰ تا ۶۰۰۰ روپیه تهیه کنین.

 

فصل باران 

بعد از فصل گرما و از اوایل ماه جون شروع میشه و تا پایان ماه نوامبر ادامه داره. تو این فصل آلودگی های زیست محیطی زیاده و توصیه میشه که تو این فصول حتی اگه از آب تصفیه شده لوله کشی هم استفاده میکنین ترجیحا بجوشونین. معمولا تو همین فصول بیماریهای همه گیر هم نمود پیدا میکنن که در سال ۲۰۰۶ دو بیماری جیکون گونیا و دنگو گریبانگیر بسیاری از مردم شده بود. البته با توجه به اینکه ما ایرانیها معمولاً بهداشت را بیش از هندی ها رعایت میکنیم کمتر در معرض خطر این بیماریها قرار میگیریم.

 

فصل سرما

فصل سرما از اواسط نوامبر آغاز شده و تا ماه مارچ ادامه داره. شاید تعجب کنین اگه بدونین که سردترین دمای متوسط تو طول این دوران فقط ۱۵ درجه سانتیگراده و آب و هواي پونا آنقدر معتدل و مرطوبه كه تو طول فصل سرما احتياجي به استفاده از بخاري وجود نداره و مردم این منطقه چند ده ساله که برف ندیدن. بطور کلی تو این مدت شما میتونین به راحتی از موتورسیکلتتون استفاده کنین(البته مجهز به لباس گرم) چون دمای هوا اونقدر هم پائین نیست.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد 1387ساعت 12:23  توسط Eli |